tarafından

SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

acne-scarsSİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

Cildimiz dış dünyaya verdiğimiz mesaj ile doğrudan ilişkili olduğundan önemli üzerinde durulması gereken bir kişisel bakım alanıdır. Cildimiz üzerinde bulunan lekeler, sivilceler, izler sadece estetik olarak kötü görünmekle kalmayıp sağlık açısından da risk taşımaktadır. Vakit kaybetmeden uzman kişiler tarafından müdahale edilmelidir.

Sivilce sorunu yaşayan kişiler kulaktan dolma bilgiler ile sivilceler ile bireysel olarak mücadele etmeden önce “ Sivilce neden oluşur?” konusunda detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Yapılacak en ufak hatalı uygulama, cildinize geri dönüşü olmayan hasarlar verebilmektedir.

“Sivilce neden oluşur?” sorusu özetle cilt altındaki kıl köklerinde bulunan yağ moleküllerinin çıkıp bulamayıp birikmesi ve bu biriken yağların bakterilerce parçalanarak iltihap oluşması şeklinde özetlenebilmektedir.

“Sivilce neden oluşur?” sorusunun yanıtına ek olarak genetik etmenler, ergenlik dönemi hormonal düzensizliği, bazı iç hastalıklar ve stres eklenebilir. Stres de vücuttaki bazı hormonların düzensiz şekilde salgılanmasını arttırarak dolaylı olarak ciltteki yağ kitlesini de etkilemektedir. Dolayısıyla özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerde sivilce miktarının artması doğrudan stres ile işkilidir.

Tüketilen yiyecek ve içeceklerin sivilce oluşumuna doğrudan etkisi olduğu ispatlanmamış olsa da kimi hastalarda uygulanan diyetlerin akne oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir Örneğin, kimi kişilerde aşırı kızartılmış yiyecek tüketimi sonucunda sivilce oluşumunun arttığı gözlenmiştir.

Akne sorununuz var ise mutlaka uzman bir hekimin muayenesi sonucunda akne oluşumunun neye bağlı olduğunun tespiti yapılmalı ve ona uygun tedavi yöntemleri araştırılmalıdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s